Práce se dřevem

Dřevo má v zahradní architektuře odedávna nezastupitelnou funkci. Je to dáno hlavně tím, že pro člověka je mnohem příjemnější kontakt s teplým přírodním materiálem než s plochami chladného betonu. Do venkovního prostředí by mělo být použito jednoznačně takové dřevo, které má vysokou hustotu. Tomu odpovídají některé tuzemské dřeviny a především dřeviny tropického původu. Toto dřevo není nasákavé a dlouhodobě odolává nástrahám počasí.

Dřevo se v zahradní architektuře používá při stavbě teras, bazénů, lávek, pergol, altánů, obložení, zahradního nábytku a dalších prvků.

Terasové prkno může mít jemný nebo hrubý profil. Hrubá drážka je konstruována tak, aby bylo minimalizováno nebezpečí uklouznutí u bazénů. Jemná drážka se používá s úspěchem tam, kde je rozmístěn na terase zahradní nábytek.
České dřeviny jsou obecně v exteriéru méně odolné než dřeviny tropické (exotické). Přesto se u domácích druhů dají najít kvalitní dřeva. Exotické dřeviny mají velmi tvrdé dřevo a jsou velmi odolné. Při správné údržbě mají životnost až 40 let. Níže uvedené druhy jsou řazeny přibližně od středně odolných k nejkvalitnějších. Tomu odpovídá také cena.
Kromě výběru povrchových terasových lamel je důležité zhotovení kvalitních základů a podkladového roštu. Také on musí být z odolného dřeva.

I když se dají dřevěné prvky instalovat bez úpravy povrchu, doporučujeme Vám napuštění a ošetření vhodným olejem na dřevo. Prodlouží se tím jejich životnost, zamezí se praskání a omezí se šednutí barvy. Nátěr by se měl opakovat nejlépe dvakrát do roka v jedné vrstvě.

 

Druhy dřeva:

Modřín – řadí se k mírně trvanlivým až trvanlivým druhům. Dřevo je velmi estetické, žlutavě bílé, hnědé až cihlově červené. V exteriéru vydrží 10 – 25 let. Do zahrad je obzvlášť vhodný trvanlivější sibiřský modřín.

Thermoborovice – vzniká tepelným ošetřením borovicového dřeva, které tak má výrazně lepší vlastnosti. Vyznačuje se středně až tmavě hnědou barvou s tvarově stálými suky.

Thermojasan – tepelnou úpravou získává tmavě hnědou barvu a stává se jednou z nejodolnějších dřevin. Je srovnatelný s oblíbenými druhy tropického terasového dřeva jako např. bangkirai

Bangkirai – první z řady tropických dřevin. Patří k nejznámějším druhům, přesto ani zdaleka není ten nejlepší. Barva je světle hnědá, nová prkna vyplavují po dešti hnědočervenou látku tanin. Povrch lamel není zcela hladký.

Merbau – velmi stabilní a trvanlivý. Barva dřeva je červenohnědá až červená, textura dekorativní.

Massaranduba – řadí se k nejodolnějším dřeviným na trhu. Struktura je jemná a pravidelná, barva světle až tmavočerveně hnědá. Prkna jsou hladká

Ipe – terasy z ipe mají krásnou olivově až tmavě hnědou barvu. Dřevo se vyznačuje vysokou třídou trvanlivosti a je velmi tvrdé a odolné.

          

          

 

Přejít do fotogalerie práce se dřevem

 

Práce s kamenem | Zahradní a koupací jezírka
Veřejná zeleň | Stavební a zemní práce